środa, 31 grudnia 2014

GRUDZIEŃ | 2014


Sinfonia Baltica

16.01.2015 - piątek 19:00 : „W blasku Bel Canta”- koncert karnawałowy - cena :40/45 zł

22.01.2015 - czwartek 19:00 : spektakl „Sanatorium”- premiera PTT z Poznania - cena: 25/35 zł

23.01.2015 - piątek 19:00 : „W blasku jubileuszu”- kabaret Zenona Laskowika - cena: 70zł

30.01.2015 - piątek 19:00 : „Felicita i inne złote”- koncert karnawałowy – cena: 40zł


Teatr lalki Tęcza

9.01.2015 – piątek 10:00 : „Baśń o…”

10.01.2015 – sobota 11:00 : „Baśń o…”
15.01.2015 – czwartek 9:00; 11:00 : „Baśń o…”

16.01.2015 – piątek 9:00 : „Baśń o…”

17.01.2015 – sobota 11:00 : „Baśń o…”

20.01.2015 – wtorek 10:00 : „Baśń o…”

24.01.2015 – sobota 11:00 : „Królewna Śnieżka”

31.01.2015 – sobota 11:00 : „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”

*dzieci: 15zł
*dorośli: 18zł


Nowy Teatr im. Witkacego:

03.01.2015 - sobota 18:00  [ PREMIERA ]  : Co ja Panu zrobiłem, Pignon?

04.01.2015 - niedziela 18:00  : Co ja Panu zrobiłem, Pignon? - Duża scena     

09.01.2015 - piątek 18:00  : Co ja Panu zrobiłem, Pignon? - Duża scena        

10.01.2015 - sobota 18:00  : Co ja Panu zrobiłem, Pignon? - Duża scena       

24.01.2015 - sobota 18:00  : Co ja Panu zrobiłem, Pignon? - Duża scena       

*normalny - 30zł         *ulgowy - 25zł         *grupowy - 20zł

27.01.2015 - wtorek 09:00  : Cudowna lampa Aladyna - Duża scena         
       
27.01.2015 - wtorek 11:30  : Cudowna lampa Aladyna - Duża scena              

*dla wszystkich 15zł

*******************



Piąta fala Rick Yancey


„Pierwsza fala przyniosła ciemność. Druga odcięła drogę ucieczki. Trzecia zabiła nadzieję. Po czwartej wiedz jedno: nie ufaj nikomu”. Po natarciu obcej cywilizacji na Ziemię, z siedmiu miliardów mieszkańców została jedynie garstka ludzi walczących o przetrwanie. Puste ulice, miasteczka i metropolie to pozostałości po masowych mordach dokonanych przez kosmitów, których inteligencja i spryt przewyższają ludzkie wyobrażenie. Każda kolejna fala inwazji jest bardziej brutalna i bezwzględna od poprzedniej, mimo że wydaje się to być niemożliwe.  Dlaczego obcy dążą do wyeliminowania każdej żyjącej jednostki na naszej planecie? Kim są? Jak wyglądają? Tego próbują się dowiedzieć bohaterowie porywającej i podszytej paranoją opowieści Yanceya.

  ~ Natalia Hoffmann


                                           
*******************

Jak u wujka Mirka za sceną

Od 8 do 11 grudnia tego roku odbywały się warsztaty teatralne. Opiekunem grupy został pan Mirek Gliniecki, który przyjechał z koszalińskiego Teatru Stop. Każdego dnia mieliśmy parę godzin zajęć. 
Pierwszego zajmowaliśmy się ćwiczeniami, które miały na celu przekonanie do metod pana Mirka, ośmielenie oraz dały możliwość zakwalifikowania nas do poszczególnych ról. Drugiego dnia dowiedzieliśmy się, w jakie postacie będziemy musieli się wcielić oraz przerobiliśmy cały tekst scenariusza. Na następny dzień musieliśmy umieć kwestie na pamięć. Trzeciego dnia dominowała część praktyczna. Parokrotnie powtarzaliśmy każdą scenę, dostosowując się do cennych rad pana Mirka oraz uzgadnialiśmy sprawy kostiumowe. To był zdecydowanie najdłuższy i najcięższy dzień. 11 grudnia w czwartek było przewidywane półgodzinne przedstawienie, które miało podsumować całą naszą czterodniową pracę. 
Przedstawiało ono parę scenek apolitycznych. Każda z nich przekazywała widzom ważne aspekty, często pomijane w codziennym życiu. Jednym z nich było nawiązanie do niedawno odbywających się wyborów prezydenta miasta i nie tylko. Poprzez słowa: „WYBRALIŚMY! MAMY! I MIEĆ BĘDZIEMY! A JEŚLI BĘDZIEMY, TO ZNACZY, ŻE WIEMY!”, została wymieniona istota całego przedsięwzięcia. Te krótkie, rytmiczne wykrzyknienia uświadamiają nas, by oddawać swój jakże cenny głos rozważnie. By upewnić się, że jesteśmy i będziemy pewni naszego kandydata. W scenariuszu są także wyśmiane pewne skrajne zachowania, jak na przykład nadmierne dbanie o pieniądz, które może doprowadzić do ograniczenia w wielu kwestiach.
Wujek Mirek, bo tak pozwolił na siebie mówić, nie dość, że wprowadził nas w świat teatru, to również nauczył racjonalnie podchodzić do życia. W mistrzowski sposób przedstawił tajniki rozpracowywania ról oraz dbania o każdy szczegół, pamiętając jednocześnie o rodzinnej atmosferze. Braliśmy udział w czymś niezwykłym i myślę, że każdy z nas ma nadzieję na powtórkę.

~Duch 2













*******************

SUCHARY!



1) Jak krócej powiedzieć „kogut rozumie”?
Kurkuma…

2) Co łączy kota z węglem?
Miał…

3) Rozmawia dwóch żołnierzy:
-Co tam masz? – zapytał pierwszy.
-Granaty – rzucił drugi.

4) Czym się różni kobieta informatyk zamężna od wolnej?
    Prawami dostępu…

5) Dlaczego sierotka Marysia nie może iść do lekarza?
Bo w okolicy jest tylko rodzinny...

6) Dwadzieścia prezerwatyw poproszę!
-Torbę dać?
-Aż taka brzydka nie jest…


*******************

Razem z początkiem grudnia do V LO zawitał świąteczny nastrój, który udzielił się Nam wszystkim dzień przed Mikołajkami. Wtedy to ze szkolnego radiowęzła popłynęły świąteczne melodie, które towarzyszyć nam będą do końca miesiąca. Uczniowie razem z wychowawcami zaczęli stroić klasy, a na korytarzach zawisły wykonane przez pierwszoklasistów gałęzie ozdobione naturalnymi zawieszkami.
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który spędzamy z rodziną i przyjaciółmi.
Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o ludziach, którzy nie mają wystarczających środków lub warunków do spędzenia świąt, dlatego wspomogli akcję „Szlachetna paczka”. Wykazali się zrozumieniem i wielkim sercem, rezygnując ze swoich prezentów na rzecz biedniejszych ludzi.
       Okres świąteczny rozpoczyna się czterotygodniowym adwentem, który przygotowuje nas do obchodów świąt. Tradycją jest zapalanie jednej z czterech świec w każdą kolejną niedzielę adwentową, kolejnym zwyczajem jest kalendarz adwentowy. Kalendarz ten służy do odliczania dni do wigilii świąt Bożego Narodzenia. W Polsce są to najczęściej czekoladki, każdą zjada się w przypisany do niej dzień. Mogą to być również inne drobne upominki, odpakowywane w kolejne dni.
       W Wigilię Bożego Narodzenia rodziny zasiadają do kolacji wigilijnej. Wiąże się z nią wiele tradycji m.in. dzielenie się opłatkiem, które łączy się ze składaniem życzeń na Nowy Rok; pięknie ustrojona choinka, symbolizująca Drzewo Poznania, pod którym rozpoczęła się historia ludzkości; 12 potraw na wigilijnym stole, które symbolizują 12 apostołów zasiadających do Ostatniej Wieczerzy czy wolne miejsce zostawione dla nieznanego gościa.
                                                                                                                     
~ Sara Sitko, 1b


Zespół redakcyjny szkolnej gazetki „Herberton” życzy uczniom, nauczycielom i wszystkim tym, bez których Nasza Szkoła nie mogłaby funkcjonować, aby te Święta były piękne jak zawsze i wyjątkowe jak nigdy, pełne radości i choćby odrobiny śniegu. Maturzystom życzmy udanej studniówki, a o maturę się nie martwimy. Uczniom klas drugich i pierwszych, żeby brali przykład z klas trzecich i zdali tak pięknie, jak oni (w co nie wątpimy) zdadzą ;)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz